EURO 2018
EURO  2018

Házená v TV

14. 12. 2018 17:30 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: 1. semifinále
14. 12. 2018 21:00 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: 2. semifinále
16. 12. 2018 14:00 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: O 3. místo
16. 12. 2018 17:30 hod. Sport 1
EHF EURO 2018: Finále
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
22.1.2013 otevřeno: 1738 x

Ohlédnutí za výkonem českých juniorů na kvalifikaci v Krefeldu

Před dvěma týdny čeští junioři v náročné kvalifikační skupině téměř vybojovali fantastický postup na MS. V posledním zápase se o postup v přímém souboji utkali s Německem, které nakonec v domácím prostředí slavilo postup. Čeští mladíci ale předvedli velmi dobrý výkon a trenér Farář vám ho teď přiblíží.

 

V lednové kvalifikaci ročníků 1992 a mladších se čeští junioři utkali o postup na MS s týmy Rakouska, Finska a Německa. Z této kvalifikační skupiny bohužel postupoval pouze jeden tým. Tím byl nakonec po napínavém souboji mezi Čechy a Němci tým našeho západního souseda. „My jsme odjížděli na tuto kvalifikaci s jasným cílem. Po prvních dvou utkáních mít 4 body a v posledním měření sil si to s favoritem skupiny „rozdat“ o postup,“ vrací se k zážitkům z kvalifikace trenér Pavel Farář.


„To se nám v podstatě podařilo,“ pokračuje Farář. V prvním utkání s Rakouskem Češi dokázali zvítězit 30:28 (13:11). „Utkání sice nebylo z naší strany zcela vydařené, neboť jsme udělali celkem patnáct technických chyb, úspěšnost brankářů byla 33% a úspěšnost naší střelby byla 59%. Nicméně soupeře jsme v tomto utkání převyšovali zejména bojovností a vůlí po vítězství. V celku slušně nám fungovala obrana 0:6 a v útočné fázi jsme si dokázali vytvořit dobré střelecké příležitosti a tyto jsme poměrně úspěšně proměňovali. Soupeře jsme drželi ve hře hlavně zbytečnými chybami, které on dokázal potrestat,“ popsal první zápas kouč.

 

Ve druhém utkání čekalo svěřence trenéra Faráře Finsko. I tohoto soupeře dokázali Češi porazit 28:27 (16:12). „Nabádali jsme hráče ke stejnému nasazení a agresivitě. I toto družstvo potvrdilo již v prvním utkání s Němci, že na této vrcholné úrovni nelze nikoho „podcenit“. Bohužel jsme nezačali utkání dle našich představ. Soupeř toho pochopitelně využil a hráči se na vlastní kůži přesvědčili o pravdivosti našich slov a kvalitách soupeře. Ke konci poločasu jsme přece jen soupeři odskočili. I vstup do druhé půle nám vyšel a soupeři jsme odskočili na 22:15! V tomto okamžiku ale hráči polevili v koncentraci, a to hlavně v proměňování ložených šancí. Soupeř začal nenápadně dotahovat naše vedení a těsně před koncem utkání dotáhl na rozdíl jediné branky,“ líčí dramatické momenty druhého zápasu Farář. V samém závěru se Finové pokusili o hru bez brankáře, ale technická chyba je připravila o možnost zakončení. „Ani v tomto utkání jsme se nedokázali dostat do herní pohody. Sice jsme vylepšili počet technických chyb na šest, ale zase jsme si pohoršili úspěšnost střelby (48%). Brankáři měli opět slušné procento 31% (12 zásahů). Všem nám bylo jasné, že do posledního utkání musíme tyto ukazatele zlepšit. V opačném případě bychom proti domácímu Německu asi nemohli uspět,“ vyjmenoval slabé stránky české hry Farář.


V posledním utkání tak české mladíky čekalo nejdůležitější utkání této kvalifikace. „Favorit byl jasný. My jsme do utkání nastupovali s tím, že pokud budeme držet krok, bude narůstat tlak na soupeře a my bychom toho mohli využívat,“ zmínil Farář.

 

Takovou podporu měli Němci na domácí půdě. Ještě mohutnější kulisa je hnala za postupem v souboji s Českem.

Foto facebook Junioren WM-Qualifikation 

 

Takticky byl tým na soupeře dobře připraven, viděl soupeře v měření s dvěma jinými týmy. „Do utkání jsme vstoupili s obranou 1:5 s vysunutým hráčem na jejich klíčového hráče na levé spojce. V postupném útoku jsme tímto dokázali narušit plynulost rozehrávky soupeře a získat tak několik míčů. V útočné fázi jsme dokázali být trpěliví a proměňovali jsme vypracované šance. Toto nám vydrželo asi do poloviny prvního poločasu. Poté jsme bohužel za stavu 7:7 nedokázali proměnit čtyři vyložené šance. Soupeř chyby okamžitě potrestal a dostal se do vedení o čtyři branky. Po oddechovém čase jsme ještě dokázali udržet vyrovnaný průběh hry. Jenže jsme nedokázali proměňovat šance. Toho soupeř využíval a začal získávat na jistotě,“ líčí poslední vystoupení Česka na turnaji Farář. Ve druhém poločase se již síla soupeře projevila naplno. „Získal jistotu a naopak někteří naši hráči již podvědomě utkání vzdali. V této formě jsme na družstvo Německa bohužel neměli (22:39 - 11:17) a postoupilo zcela zaslouženě. Herní ukazatele utkání hovoří zcela jasně. Úspěšnost střelby 42% (soupeř 72%), brankáři 22% (soupeř 44%),“ zhodnotil Farář.

 

Družstvo mladých házenkářů, které dlouhé roky trenérsky vychovával vedle Pavla Faráře trenér Jaroslav Hudeček, si ale rozhodně neudělalo ostudu. Naopak se zařadilo do špičky mezi evropskými týmy. „I přes neúspěšnou kvalifikaci musím ale toto reprezentační družstvo pochválit za výkony, kterými si získali v průběhu čtyř let respekt soupeřů. Výkonnost sice nebyla vždy dle našich představ, ale hráči dokázali, že se mohou měřit se současnou špičkou. Doufejme, že jim získané zkušenosti budou v jejich další kariéře jen pomáhat. Všem přeji hodně dalších sportovních úspěchů,“ uzavřel Farář.

 

Sestava Česka pro kvalifikaci: Pyško, Machalický – Šlachta, Petrovský, Škvařil, Šimůnek, Užek, Syřínek, Blecha, Krahulec, Babák, Tonar, Mlotek, Sýkora, Magrla, Petružela

 


Děkujeme za výbornou reprezentaci všem hráčům i realizačnímu týmu!
 

Děkujeme trenéru Pavlu Farářovi za zhondocení turnaje a za rperezentaci české házené.

 

 

 

Výsledky České republiky na kvalifikační turnaji:


Česká republika – Rakousko 30:28
Česká republika – Finsko 28:27
Česká republika – Německo 22:39

 

Tabulka:

 

  z v p r skóre b.
Německo 3 3 0 0 111:78 6
Česká republika 3 2 0 1 80:94 4
Finsko 3 1 0 2 87:96 2
Rakousko 3 0 0 3 88:98 0