2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
8.1.2013 otevřeno: 2958 x

Výjimečný rok 2012 si česká házená nezopakuje

Obdobně jako mužské reprezentaci se ani juniorům nepodařilo navázat na účast při vrcholné akci roku 2012 a letos se nezúčastní MS. Jak se v roce 2012 dařilo národním týmům na mezinárodní scéně a kdo je ve hře o letošní šampionáty?

 

Minulý rok se české házené podařil výjimečný kousek – zúčastnila se vrcholných turnajů ve všech věkových a genderových kategoriích! Mužům i ženám po výborném vstupu do evropských šampionátů nakonec uniklo umístění v první desítce, kam se neprobojoval ani žádný z mládežnických výběrů, přesto mladí házenkáři a mladé házenkářky ukázali potenciál pro příští sezóny. Dorostenky navíc na otevřeném ME ve Švédsku získaly bronzové medaile a na dvojnásobný zlatý úspěch dosáhli akademici i vysokoškolačky v brazilském Blumenau!

 

 

Akademické mistryně a akademičtí mistři světa se zaslouženě radují ze svého úspěchu v brazilském Blumenau.
Foto: L. Vladyka

 

 

 

Výsledky českých házenkářských reprezentací na vrcholných akcích roku 2012
 tým  akce  místo  termín  umístění
 muži  EURO 2012  Srbsko 17. - 29. ledna 14. místo
 akademici  AMS 2012  Brazílie 21. června - 1. července  1. místo
 akademičky  AMS 2012  Brazílie 21. června - 1. července   1. místo
 dorostenky  Otevřené ME  Švédsko  2. - 6. července  3. místo
 juniorky  MS 2012  ČR*  1. - 14. července 15. místo
 junioři  ME 2012  Turecko  5. - 15. července 13. místo
 dorostenci  ME 2012  Rakousko 12. - 22. července 14. místo
 dorostenky  MS 2012  Černá Hora 16. - 26. srpna 13. místo
 ženy  EURO 2012  Srbsko  4. - 16. prosince 12. místo

 

* MS 2012 juniorek pořádala Česká republika ve městech Ostrava a Brno. Organizace zdařilého šampionátu
byla velice kladně hodnocena ze strany nejvyšších představitelů IHF.
 

 

 

Na olympiádu v Londýně neprošel mužský ani ženský výběr ČR a tak nás na největší sportovní akci roku 2012 reprezentovala pouze dvojice Jiří Novotný – Václav Horáček, o jejíž kvalitách přesvědčila nominace pro semifinálový zápas mužů. Rozhodně však nebyli na vrcholných akcích osamocení. „V posledních letech se našim rozhodčím na mezinárodní scéně velmi daří. Pravidelně a především úspěšně se účastní mistrovství Evropy i světa. České dvojice působili na mužském (právě Horáček s Novotným) i ženském EURO 2012 (Jiří Opava s Pavlem Válkem) a to až do závěrečné fáze turnaje. Na akademickém MS v Brazílii byly ceněny výkony Radoslava Kavuliče s Liborem Skružným, na MS dorostenek pískali Opava s Válkem souboj o třetí místo. Semifinále řídili také bratranci Frieserové na ME dorostenců v Rakousku,“ shrnuje účast českých sudí na vrcholných turnajích šéf Komise rozhodčích ČSH, Jiří Konečný.

 

Čeští rozhodčí Lukáš a Bedřich Frieserové rozhodovali v roce 2012 nejen nedávné finálové střetnutí Českého poháru žen, ale také například semifinále ME dorostenců v Rakousku (utkání Švédsko - Dánsko). Foto: A. Wipf.

 

Ten zároveň připomíná, že hned čtyři naše dvojice pískají Ligu mistrů nebo mistryň a opakovaně zmiňovaná dvojice Horáček – Novotný dnes míří do dějiště MS 2013 mužů. „Pravidelně se v nejvyšších sférách evropské házené umísťují i naši delegáti, ať již jde o evropské poháry, Final Four Ligy mistrů, jednotlivé šampionáty nebo jejich aktivní účast na řízení rozhodčích EHF. Záleží pak už na nás tady doma, nakolik dokážeme aplikovat a využít mezinárodní trendy, které naši rozhodčí a delegáti ze světa do domácích soutěží přinášejí,“ uzavírá Jiří Konečný.

 

 

Rok 2013 podle všeho samotným házenkářům a házenkářkám nepřinese tolik dílčí radosti a cenných zkušeností z vrcholných akcí jako ten minulý – dvojzápasem s Rusy ztratili čeští házenkáři šanci na účast v turnaji roku, MS 2013, které ve Španělsku startuje již tento pátek. O uplynulém víkendu pak oslabený celek juniorů nestačil na Němce a přišel o cestu na MS své věkové kategorie, které v létě pořádá Bosna a Hercegovina. Dorostenci na světový šampionát nejspíše také nepocestují, jelikož umístění na loňském Mistrovství Evropy v Rakousku jim přisoudil pouze pozici jednoho z náhradníků. Za bojem o další úspěchy na akademickém poli se letos nevydají vysokoškoláci, neboť házená nepatří do programu letní univerziády v Rusku (k akademické házené viz článek v předminulém čísle časopisu Handball +).

 

 

Proti Rusku přijelo český tým podopořit více než 5 000 fanoušků! Na postup ale výsledek pardubického střetnutí nestačil.
Foto: A. Wipf.

 


Kdo je v roce 2013 stále ve hře?
 

 

Šance na účast při vrcholných akcích tak mají pouze ženské týmy. Seniorky čeká play-off kvalifikace o MS 2013, mládežnické výběry pak jarní kvalifikační boje o postup na evropské šampionáty svých věkových kategorii. Pokračuje pochopitelně mužská kvalifikace o EURO 2014.

 

Ženy
 

 

 

Světový šampionát hostí v prosinci tohoto roku Srbsko, které přivítalo i účastníky loňského EURO 2012 mužů i žen. České házenkářky si svými výkony a postupem ze základní skupiny evropského mistrovství zajistily nasazení do elitní skupiny týmů při losu play-off, který jim za soupeřky nakonec přisoudil celek Islandu.

 

 

Se seveřankami má výběr trenéra Bašného bohaté zkušenosti a kouč českého výběru záhy po losu viděl šance na postup jako vyrovnané. „Pro nás je Island velice známý soupeř. Není to určitě nejideálnější los, ale když se podíváme na některé jiné dvojice, musíme být za něj vděční, naše střetnutí budou otevřená,“ hodnotil výsledky losu Jan Bašný.

 

Výkony na EURO 2012 české reprezentantky navnadily a svěřenkyně trenéra Bašného chtějí v prosinci opět na srbské půdě ukázat svou vzrůstající výkonnost. Foto: A. Wipf.

 

  

Juniorky

 

 

Juniorky vedené trenérem Krejčířem budou bojovat o turnaj, který hostí od 1. do 11. sprna tohoto roku Dánsko. Od 17. do 19. května se Češky utkají s Maďarkami, Izraelem a Ukrajinou a využít budou moci domácího prostředí. Na potvrzení místa konání kvalifikačního turnaje se ještě čeká ze strany EHF, ale ten by se měl uskutečnit v Novém Veselí, které v loňském roce sledovalo úspěšnou snahu českých dorostenců.

 

Budeme určitě chtít využít výhody domácího prostředí, ale i kdyby se hrálo u některého ze soupeřů, byly by karty rozdané stejně. Favoritkami jsou Maďarky, nás čeká boj o druhé místo, ve kterém bychom chtěly potvrdit svou kvalitu a postoupit. Myslím si, že v našich silách je Izrael i Ukrajinu zdolat,“ reagoval v říjnu na los kouč české juniorky, Lubomír Krejčíř.

 

Trenér Krejčíř se bude moci opřít i o trojici hráček Slavie, která se seniorským týmem dosáhla na triumf v Českém poháru.
Zleva: Jačková, Pokorná a Kudláčková. Foto: A. Wipf.

 

 

Dorostenky

 

 

 
Nejmladší reprezentační výběr českých házenkářek vede ambiciózní Jan Salač a ten měl po úvodních dvou zápasových zkušenostech svých svěřenkyň na mezinárodní scéně důvod ke spokojenosti s výsledky. Naše děvčata zvítězila na turnaji v polském Szczyrku a poradila si opakovaně na severu Čech také s Maďarkami.

 

 

Evropský šampionát této věkové kategorie pořádá od 15. do 25. srpna 2013 Polsko a stejně jako v případě juniorek na něj postoupí dva nejúspěšnější týmy české kvalifikační skupiny. I v tomto případě mohou mladé Češky počítat s podporou domácích fanoušků, neboť Česká republika pořádá ve dnech 22. až 24. března 2013 turnaj druhé kvalifikační skupiny za účasti Rumunska, Turecka a Azerbajdžánu. Na potvrzení místa konání se opět čeká ze strany EHF, ale lze předpokládat potvrzení Hodonína, který hostil i závěrečný den Novoročního poháru mužů.

 

V téhle kategorii ještě nejsou výkonnostní nůžky tak rozevřené, takže očekávám vyrovnaný turnaj. Ázerbajdžán je velkou neznámou, ale bude outsiderem skupiny. Víme, že Turkyně budou v domácím prostředí nepříjemné, zvláště když pro tuto generaci hráček zanedlouho pořádají také světový šampionát, takže se budou chtít vytáhnout. Rumunky jsou papírovými favoritkami, ale letos s nimi máme už vítěznou zkušenost. Bylo by alibistické říkat, že los je složitý, a že to bude těžké. Naším cílem byl už před losem postup na Evropu, a po včerejším dni tento cíl nemůžeme v žádném případě měnit,“ řekl odhodlaně Jan Salač záhy po losu, kdy pořadatelství turnaje ještě spadalo na bedra Turecka.

 

 Triumfující tým českých dorosotenek na turnaji v polském Szczyrku). Horní řada zleva: asist. trenéra Kastnerová, trenér Salač, Durčáková, Pešková, Dragounová, Kordovská, Andrýsková, Morávková, Zachová, Kříčková, Pudichová, lékař Michaljanič, masér Krejčí. Dolní řada zleva: ved.družstva Weisenbilder, Chlupová, Divílková, Kolářová, Smolová, Neubergerová, Hillebrandová, Jiskrová, Holčíková, manažer družstva Lípa.

 

 

Muži

 

 


Přestože mužské reprezentaci unikla účast na vrcholné akci letošního kalendářního roku, následující měsíce rozhodnou o postupu českých barev na EURO 2014 do Dánska. V dubnu absolvuje výběr trenéru Habera a Hudečka dvojzápas proti Německu, následovat budou červnové duely v Izraeli a doma s Černou Horou.

 

Veledůležité utkání s Německem bude hostit 3. dubna brněnská hala „Na Vodové“, kde se opakovaně podařilo vytvořit atmosféru „červeného pekla“, která pomohla našim házenkářům např. zvrátit nepříznivou sérii s Portugalskem o účast na MS 2005 nebo porazit čerstvě olympijským triumfem ověnčenou Francii v kvalifikaci o ME 2010 (podzim 2008).

 

Výběr trenérů Habera a Hudečka do boje o EURO 2014 vstoupil výhrou proti Izraeli a nejtěsnější porážkou na půdě Černé Hory.

 

 

Vstupenky na tento prestižní duel budou v prodeji od poloviny února letošního roku.