2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
11.12.2012 otevřeno: 1031 x

Představujeme našeho dnešního soupeře: Francie

Připíší si na EURO 2012 české hráčky první body do nadstavbové skupiny? Proti bude o semifinále bojující tým Francie, který přes úspěchy na světových šamionátech čeká na cenný kov z ME šest let. Souboj proti dalšímu házenkářskému gigantu začíná v bělehradské Kombank Areně dnes v 16.10 hod.

 

Kvalifikací EURO 2012 prošly Francouzsky s jediným zaváháním, když podlehly v hutné balkánské atmosféře o tři branky Makedoni. Tu ale následně v domácím prostředí deklasovaly o dvacet branek a postoupily z prvního místa ve skupině, kde dvakrát zvítězily nad Tureckem i Litvou.

 

Na evropském šampionátu čekají na medailový zisk šest let a zdaleka se jim tam nedaří jako na Mistrovstvích světa, na nichž pod trenérem Krumbholzem došly už čtyřikrát do finále. Ve složité situaci jsou i v Srbsku, kde pro naději postupu do semifinále musí náš celek porazit. Informace o něm přitom získávají až v posledních hodinách, jak přiznala jedna z nejzkušenějších francouzských hráček Raphaelle Tervelová. „Češky jsou pro nás velkým překvapením turnaje. Víme, že hrály výborné zápasy a musíme se podívat na nějaká videa, protože dosud nebyl čas,“ říká někdejší dlouholetá opora Basanconu, později hráčka norského Larviku, aktuálně působící ve španělském Itxaku. Tervelová si zároveň myslí, že pro náš celek mohlo být výhodou dlouholeté působení trenéra Bašného ve Francii, oproti tomu její tým půjde do souboje s neznámým soupeřem. „Známe pár jmen z francouzských soutěží, ale jinak jsme hráčky nikdy neviděly. Podíváme se na brankářky i základní akce, ale myslím, že Češky o nás budou mít více informací, než my o nich," konstatuje Tervelová. 

 

 

Proti Norsku využil český tým detailní znalosti norské taktiky a mentality Dušanem Polozem, který na severu Evropy v uplynulých letech působil. Dnes může čerpat ze zkušeností hlavního kouče Jana Bašného, který žije ve Francii více než dvě desetiletí. Foto: A. Wipf.

 

Trenér Jan Bašný se s Tervelovou v Basanconu minul, přesto má o francouzském národním celku velký přehled a možná proto považuje šanci na bodový zisk za realtivně vysokou. Na taktickou přípravu, z které aktuální ženský národní tým výrazně těží, však tentokrát nebylo tolik času. „Máme prostor pouze pro taktické porady a nechtěli jsme hráčky v tréninku přehlcovat v předstihu. Každopádně priority pro utkání jsou jasné – dobrá práce naší obrany, která by eliminovala jejich vyjímečné individuální schopnosti a také pokrytí první vlny rychlé útoku,“ říká Bašný s odkazem na styl francouzského týmu. Ten má hru postavenou především na své výborné defenzívě a rychlých protiútocích. V postupném útoku pak oproti severským celkům mnohem méně spoléhá na herní systémy a hra je založena na individuálních akcích hráček. „Je to dáno výchovou, která je zcela odlišná než na severu Evropy. Vede k rozvoji individuálních činností hráčů a hráček, a pokud my budeme hrát v obraně koncentrovaně a důrazně, pak věřím, že máme šanci na úspěch,“ říká Bašný, který ve Francii žije od počátku 90. let minulého století.
 

 

Rychlostně a silově vyjímečně disponované Francouzsky budou právě na své individuální schopnosti nejvíce spoléhat, stejně jako v dosavadním průběhu EURO 2012. Do něj vstoupily přesvědčivou výhrou nad  Makedonií 29:16 (15:10), následovala ale těsná prohra 27:28 (12:15) s Dánskem, po které si spravily chuť proti Švédsku 24:17 (13:8). Včera pak vedly nad Norkami až do 22. minuty, kdy se ale obhájkyně evropského triumfu rozjely k naprosto suverénnímu výkonu, jehož vysledkem byl francouzský debakl 19:30 (10:14).

 

 

Nejlepší střelkyní týmu je zatím s 21 zásahy Paule Baudouinová, která ale bezmála tři čtvrtiny svých branek vstřelila ze sedmimetrových hodů. Těch zatím na šampionátu házela sedmnáct, v patnácti případech byla úspěšná a je zatím jedinou francuozskou exekutorkou sedmimetrových hodů na turnaji. Díky Baudouinové jsou Francouzsky v tomto ohledu jedním z nejlepších celků na EURO 2012, naopak český tým díky osmi neproměněným sedmimterovým hodům téměř uzavírá celé pole účastníků (horší úspěšnost mají pouze Němky).

 

Co se týče týmových statistik dokázaly Češky i Francouzky na turnaji vstřelit téměř totožný počet branek i vyprodukovat obdobnné množství technických chyb. Náš celek ale na 98 branek spotřeboval 219 ran (vůbec nejvíce střel ze všech účastnických států), kdežto Francouzsky zakončují s mnohem lepší úspěšností (99 branek ze 179 střel). Jak už bylo výše řečeno, v dnešním utkání se opět setkáme s celkem, který těží z rychlého útoku, resp. jeho první vlny, tedy činnosti, ve které Češky za elitou zaostávají. Francouzsky se každé utkání dostanou v průměru téměř ke stejnému počtu zakončení z rychlého útoků, jako se to podařilo našim házenkářkám za celý průběh šampionátu, a z této herní situace vsítily zatím sedmnáct branek (Češky pouze pět).

 

 

 

Základem přechodu do útoku je důrazná obrana, ve které vynikají silové a rychlostní dispozice Francouzek (ty vypíchly v průměru více než pět míčů soupeřek za utkání), a za tímto defenzivním štítem působí velice spolehlivá dvojice brankářek. V brýlých chytající Cleopatre Darleux i Linda Pradel se drží vysoko nad 30 % úspěšnosti zákroků a patří do tuctu nejlepších gólmanek EURO 2012. Barboře Raníkové v posledních dulech sice kleslo procento úspěšnosti, ale na svém kontě má vůbec třetí nejvyší počet zákorků ze všech brankářek turnaje!

 

 

Raníková je nejvytíženější hráčkou českého týmu, v tom francouzském je to jedna z mnoha házenkářek černé pleti, střední spojka Alison Pineauová. Ta už je ve svých třiadvaceti letech dvojnásobnou stříbrnou medailistkou ze světového šampionátu a do sbírky by si ráda přidala i cenný kov z Mistrovství Evropy. Ten má zatím pouze z roku 2005 v kategorii dorostenek (kadetek) v Rakousku. Na stejném turnaji se mj. v českých barvách předvedly Lucie Satrapová, Iveta Luzumová, Petra Růčková nebo Jana Knedlíková (Francie ve Vídni skončila třetí, Česká republika až patnáctá). Pineauová je jednou z hvězd našeho dnešního soupeře, přestože je druhou nejmladší ve zkušeném výběru trenéra Oliviera Krumbholze!

 

 

Olivier Krumbholz, někdejší hráč Mét a desetinásobný francouzský reprezentant, začal keriéru u francouzských národních celků u juniorského týmu, odkud v roce 1998 přešel k ženám. S nimi zaznamenal všechny dosavadní medailové úspěchy, ten poslední na evropské scéně však před šesti lety.

 

 

Výsledky Francie na vrcholných turnajích pod vedením O. Krumbholze
rok ME MS OH
1999 x 2. X
2000 5. X 6.
2001 x 5. X
2002 3. X X
2003 x 1. X
2004 11. X 4.
2005 x 12. X
2006 3. X X
2007 x 5. X
2008 14. X 5.
2009 x 2. X
2010 5. X X
2011 x 2. X
2012 ? X 5. 

 

Recept na Francouzky nabídly ve včerejším utkání Norky, které s přehledem vyhrály, přestože sázkové kanceláře více věřily házenkářkám ze země galského kohouta. Francie tak má v tabulce první nadstavbové skupiny stále dva body a pro zachování postupových šancí dnes musí bodovat. Zatímco Tervelová nebyla po utkání s Norskem schopná odhadnout, zda je francouzská včerejší prohra před dnešním zápasem výhodou pro český celek, trenér Bašný má v tomto zcela jasný názor. „Ta situace nám vůbec nehraje do karet. Ony se budou pod tímto tlakem maximálně koncentrovat a bude to hodně tvrdý duel, ve kterém půjdou za každou cenu pro dva body. Pocit vítězství ale chceme poznat i my, už na něj čekáme dlouho,“ ilustruje Bašný snahu českého týmu přestoupit ve zbytku turnaje stín posledních tří duelů, které odehrál velice dobře, ale na výhru nedosáhl ani jednou.

 

 

Po prvním vyrovnaném utkání s favoritem nejvyšší kategorie Češky přes evidentní zklamání výsledek slavily – zápas s Norskem braly jako svou velkou výhru nad všemi prognózami a také nedůvěrou české házenkářské veřejnosti. Po zápase se Srbskem byla již cítit větší frustrace a včera večer už bylo jasné, že každý další takový zápas by byl hořkým zklamáním. „Uvnitř se misí oba pocity, protože jsme pochopitelně rádi, že možná s výjimkou jednoho poločasu nás v těch dosavadních čtyřech zápasech ani jeden tým nepřehrál. Na druhou stranu nemůže mluvit o uspokojení. Jsme teď hodně napružení a sice jsme sem přijeli pro zkušenosti, ale také pro body. A když jsou takto blízko, nemůže se absolutně spokojit s tím, že odehrajeme další vyrovnaný zápas. Chceme se poprat o výhru, přeci jen to, že hrát můžeme s kýmkoliv, jsme si už dokázali a to opakovaně. Teď je na řadě potřeba přetavit ten pocit v nějaký radostný výsledek,“ říká odhodlaně Bašný.

 

Přímý přenos utkání ČR - Francie startuje opět od 16.00 hod. na stanici ČT Sport.