2020 Women´s EHF EURO
Házenkář sezony 2019/2020
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
4.12.2012 otevřeno: 1328 x

Představujeme našeho dnešního soupeře: Ukrajina

Dnes v 17.45 hod. to vypukne! Veledůležitým duelem s Ukrajinou vstoupí české házenkářky po osmi letech zpět na evropskou scénu!

Zápas Česká republika – Ukrajina je pro oba týmy nesmírně důležitý s ohledem na postupovou matematiku a jako rozhodující souboj o třetí postupové místo ve Skupině A jej vidí i Gret Juracková, legendární německá házenkářka, která se s kariérou loučila letos na podzim zápasem proti českému týmu v Lipsku (při EURO 2012 působí jako expertka EHF). „Ukrajina a Česká republika budou bojovat o třetí příčku, a to především ve svém vzájemném duelu. Češky mě na vlastní kůži letos překvapily, jak silný mají potenciál, Ukrajina má svou hru více postavenou na individualitách typu Pidpalové, na Srbsko ani Norsko ale podle mě stačit nebudou,“ říká Gret Juracková, účastnice šesti evropských šampionátů, která v národním dresu nastřílela 1581 branek.

 

Nejlepší střelkyní aktuálního kádru Ukrajinek je Anastasia Pidpalová (244 branek), která má na mezinárodní scéně průměr více než čtyři vstřelené branky na utkání. Nejvíce utkání má na svém kontě brankářka Viktoria Timošenková (528 utkání). Na nedávném Turchin Cupu skončily Ukrajinky na čtvrtém místě, tedy o jednu příčku před českým výběrem a druhá nejlepší střelkyně akutálního ukrajinského týmu, Julia Managarová, byla vyhlášena nejlepším křídlem turnaje. V základní skupině prohrála Ukrajina s Maďarskem 25:33 (13:15) a zdolala Makedonii 34:29 (20:14), v souboji o třetí místo podlehla Rusku 18:23 (8:11).

 

Ukrajinské střední spojce Natalii Turkalové je třicet let, přesto patři mezi nejméně zkušené hráčky na mezinírodní scéně. Dosud za Ukrajinu odehrála pouze deset utkání. Foto: A. Wipf, Turchin Cup 2012.

 

 

Ukrajinky přiletěly do centra šampionátu stejně jako náš tým v pondělí, na rozdíl od českého výběru ale zrušily podvečerní trénink. „Cestování je vždy trochu rozhodí a to by mohlo být pro českou výpravu výhodou. Vstupy do turnajů mívá Ukrajina bohužel ospalé a bojím se, aby to nebyl případ i tohoto mistrovství,“ říká s obavami v hlase Igor Gračov, ukrajinský novinář bedlivě sledující házenkářské dění, který dodává: „To by se nám nemuselo s Češkami vyplatit, mají tým s několika velice zajímavými hráčkami“. Gračova zaujala na kyjevském turnaji především Romana Chrenková, ze spojek pak Iveta Luzumová. „Zdá se mi, že postup na EURO 2012 je z velké části výsledkem práce trenéra, líbí se mi jeho styl,“ říká o Janu Bašném mladý novinář, který je jedním z mála žurnalistů, kteří z Ukrajiny do Bělehradu zamířili.

 

 

Přeci jen už ukrajinský ženský tým čeká dlouho na další úspěch a to se projevuje i na mediálním zájmu. Poslední medaili z evropského šampionátu přivezl v roce 2000 z Rumunska (stříbro), o čtyři roky později dosáhl na svůj největší úspěch ziskem bronzových medailí z LOH v Aténách (2004). U olympijského úspěchu stál jako kouč Leonid Ratner, který se v roce 2011 k týmu vrátil a tým povede i v Srbsku. Zakladní cíl jeho celku je jednoznačný - postup ze základní skupiny. Ukrajinský novinář ale přes výše nastíněné prognózy nevidí výsledek dnešního zápasu zcela fatálně. „Tady v tom prostředí to bude nesmírně těžké, ale myslím, že jak český celek, tak Ukrajina, mohou uspět proti Srbsku. Házenkářsky na to mají,“ zamýšlí se Gračov.

 

 

S ohledem na poslední měření sil, může být určitá psychická výhoda na straně našeho dnešního soupeře. Na loňském turnaji O štít města Chebu totiž české házenkářky podlehly Ukrajinkám výrazným rozdílem 19:32 (6:15). Od té doby ale český celek ale ušel další kus cesty a dnes to bude zcela určitě jiné utkání. Chcete-li podpořit český výběr máte možnost také skrze facebookovou stránku EURO ŽEN 2012!!!, spravovanou facebookovým profilem Házet nás baví.

 

Chcete-li vyhrát kartu s podpisy celého týmu s věnováním, zapojte se (obdobně jako v lednu v případě mužského EURO 2012) do dotazové ankety skrze emailovou adresu dotazy.chf@chf.cz. Až do zítřejší 16. hodiny můžete zasílat otázky na trenéra Jana Bašného.

 

Včera oznámená šestnáctka hráček Ukrajiny, která může zasáhnout do prvního zápasu EURO 2012 proti výběru ČR.